Diabetická retinopatie

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie je komplikace cukrovky spojená s poškozením nervů. Jednou z jejích forem je diabetická noha.

Informace o proplácení přístrojové pedikúry z preventivních fondů zdravotních pojišťoven

Od roku 2023 mnohé zdravotní pojišťovny výrazně navýšily možnosti čerpání benefitů v rámci prevence pro diabetiky. S ohledem na to, že syndrom diabetické nohy je jednou z nejdražších komplikací cukrovky, kterému se dá částečně předcházet preventivní pedikúrou a pravidelnou kosmetickou péčí o nohy, pojišťovny vyslyšely argumenty a navýšily možnosti čerpat finanční prostředky z fondu prevence pro diabetiky.

Přístrojová pedikúra jednoznačně redukuje riziko vzniku syndromu diabetické nohy. Pravidelné odstranění zhrubělé kůže vysokootáčkovou bruskou a pravidelné promazávání dolních končetin speciální kosmetikou výrazně snižuje riziko vzniku defektů na dolních končetinách diabetiků.

Česká podiatrická společnost vede registr osob, které mají živnostenské oprávnění provádět pedikúru a byly řádně zaškoleny pro provádění přístrojové pedikúry. Každá pedikérka, která má zájem tuto službu poskytovat, se musí registrovat do společnosti a doložit certifikát o zaškolení. Pojišťovny při proplácení kontrolují, zda pacient trpí diabetem (musí doložit průkaz diabetika nebo potvrzení od lékaře).

Seznam poskytovatelů – členů České podiatrické společnosti, kteří poskytují služby přístrojové pedikúry, je dostupný na této stránce.

2024 - DiaCare s.r.o. Ochrana osobních údajů